Medycyna podróży
Jestem jednym z niewielu w Polsce specjalistów zajmujących się tematem medycyny podróży oraz szczepień ochronnych przed wyjazdami do najdalszych zakątków świata- do dalekiej Afryki, Azji, czy Ameryki południowej. W 2016 roku wraz z mgr. Grzegorzem Carowiczem napisałem książkę Medycyna Podróży – poradnik omawiający ponad 200 krajów.
Moje zainteresowanie medycyną podróży wynika z potrzeb pacjentów, przede wszystkim sportowców, którzy wyjeżdżają na zawody do wszystkich krajów świata oraz własnego zamiłowania do podróżowania. Ludzie podróżują z powodów zawodowych, ale przede wszystkim w poszukiwaniu atrakcyjnych miejsc spędzenia wakacji. Podróże są przyjemne, dostarczają niezapomnianych wrażeń, dlatego podróżujemy coraz częściej, coraz dalej i do coraz bardziej egzotycznych miejsc. Niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w „ciepłych krajach”, o warunkach klimatycznych znacznie różniących się od polskich, występuje realne zagrożenie chorobami tropikalnymi.
Szczepienia i profilaktyka
- porady przed wyjazdami do krajów tropikalnych,
- profilaktyka – szczepienia,
- wzw A
- wzw B
- dur brzuszny
- żółta gorączka (yellow fever)
- tężec, błonica, polio
- wścieklizna
- japońskie zapalenie mózgu
- i inne
- profilaktyka przeciwmalaryczna
Szczepienia obowiązkowe i zalecane
- szczepienia obowiązkowe mają na celu zapobieganiu epidemiom w rejonach docelowych (chronią ludność tubylczą i wymagają je władze kraju docelowego)
- szczepienia zalecane mają na celu ochronę zdrowia podróżnego i są dostosowane do aktualnej sytuacji epidemiologicznej i stanu zdrowia
Porady i konsultacje
- biegunki podróżnych
- malaria
- cholera
- denga
- choroby przenoszone drogą płciową, np. opryszczka
- medycyna nurkowania
- medycyna wysokogórska
Ryzyko wystąpienia niekorzystnego wpływu podróży na zdrowie jest większe wśród osób starszych, kobiet w ciąży, dzieci i przewlekle chorych.